''İdollerinizle asla tanışmayın''

Futbol dünyasının arka planını ele alan başarılı spor yorumcusu Serkan Akkoyun, ekibimizden Sercan Yılmış'a özel açıklamalarda bulundu.

0 Yorum Sercan Yılmış
''İdollerinizle asla tanışmayın''

REKLAM

Türkiye'de spor yazarlığı ve yorumculuğu denilince akla gelen ilk isimlerden olan Serkan Akkoyun ile derinlemesine bir sohbet gerçekleştirdik. Gazeteciliği ilk ne zaman hayal etti? Gazeteci olmasaydı şu anda hangi mesleği yapardı? Ve merak ettiğiniz birçok konu üzerine  Vuvuzela Sports'a özel açıklamalarda bulundu. Keyifli okumalar dileriz...

*Bu mesleği seçerken sizi çeken şey neydi? Serkan Akkoyun spor yorumcusu olmayı ilk kez ne zaman hayal etti?

‘’ÖĞRENMEK VE ÖĞRENDİKLERİMİ İNSANLARA ANLATMAK’’

Ben bu mesleğin her aşamasında çalıştım, hala da çalışmaya devam ediyorum. Stajyer olarak başladım, yardımcı editör, editör oldum. Yeri geldi muhabirlik yaptım, fotoğraf çektim. Daha sonra Futbol Extra dergisine yazmaya başladım. Aynı zamanda redaksiyon ve foto altı yazılarını da yazdım. İşin sonunda derginin Genel Koordinatörü oldum. Yani en alttan başlayıp her aşamada bulundum. Şu anda da bir editör gibi, muhabir gibi hazırlanıyorum, yorumculuğu da bu şekilde yapıyorum. Bu süreçte ne zaman hayalini kurduğumu bilmiyorum açıkçası. Şu anda da tek motivasyonum olan 'öğrenmek ve öğrendiklerimi insanlara anlatmak' duygusunu takip ettim, ediyorum.

 

*Eğer bugün gazeteci olmasaydınız hangi mesleği yapardınız?

‘’ÜNİVERSİTEDE ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLURDUM’’

Üniversitede araştırma görevlisi olurdum herhalde. Çünkü hala aklımın bir köşesinde duruyor. Şu anda tekrar üniversiteye başladım ve Spor Yönetimi okuyorum. Belki devam eden süreçte bu mesleği de yaparım.

 

*Türk futbolunun majör liglerden farklılıkları ve geride kalmasının nedenlerini nasıl değerlendirirsiniz? Sizce Türk Futbolu majör ligler arasına girebilecek mi?

‘’OTURMUŞ BİR DÜZEN VE ORGANİZASYON YOK’’

En büyük problem organizasyon eksikliği. Bunu federasyon yapılarından kulüplere, saha içinden medyasına kadar hepsini ele alarak değerlendirebiliriz. Oturmuş bir düzen ve organizasyon yok. Bir diğer önemli sorun da teşhisi yanlış koyuyoruz sürekli. Başarısız sonuçları yabancı kuralına bağlıyoruz ya da oyuncu yetişmeme sebebini araştırmıyoruz. Kimse neden antrenör yetiştirmiyoruz, neden yetişmiş antrenörler asgari ücretle çalışıyor, neden alt yapıların sahaları berbat durumda gibi soruları sormuyor.

 

*TFF'nin aldığı hükmen mağlubiyet kararı konusunundaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

‘’ORGANİZASYON EKSİKLİĞİ VE YANLIŞ TEŞHİS’’

Bu karar kesinleşirse kaosa neden olur. Son haftalara doğru şampiyonu ya da küme düşecek takımları bu şekilde belirlemek ne kadar doğru? Sonuçta kimse o maça keyfinden çıkmamazlık yapmayacak, tüm dünyayı sarmış bir salgın sebep olacak buna. Salgın nedeniyle küme düşmeyi kaldırıp takım sayısını 21 yaparken, bu fikstürün sıkışacağını öngörmeniz gerekiyordu. Şimdi aynı sebepten dolayı takımları hükmen galip/mağlup saymak bence doğru değil. Odaklanılması gereken fikstür düzenlenmesi. Aslında biraz önceki konuya geliyoruz; organizasyon eksikliği ve yanlış teşhis...

 

*Yıllardır tartışma konusu haline gelen yabancı kuralı hakkında düşünceleriniz neler?

‘’KENDİ OYUNCUNUZU ÜRETTİĞİNİZ SÜRECE BU KONU GÜNDEM OLMAZ’’

Altyapılarda çalışacak kalifiye antrenörler yetiştirir, onlara organizasyonu sağlam bir altyapı kurumu emanet ederseniz o zaman böyle bir tartışmanız olmaz. Yabancı sayısını sınırsız da yapsanız kendi oyuncularınızı ürettiğiniz sürece bu konu gündem olmaz. Örnekleri dünyada çok. Bunları konuşa konuşa Milli Takım'ı 2 senede 2 kere küme düşürdük. Al sana bir yanlış teşhis sonucu daha...

 

*Emre Belözoğlu, basın toplantısında sizinle alakalı çok güzel söylemlerde bulundu. O an ne hissettiniz? Emre Belözoğlu'nun sportif direktörlük görevi hakkında ne düşünüyorsunuz?

‘’YAPTIKLARIMIN FARK EDİLİYOR OLMASI, YAPACAKLARIM İÇİN MOTİVASYON SAĞLADI’’

Ben her zaman işimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Kilit kelimem her zaman 'çalışmak' oldu. Bunun karşılığı olarak da böylesine değerli bir isimden takdir görmek tabii ki beni mutlu etti, kendimle gurur duydum. Bir yandan da yaptıklarımın fark ediliyor olması, yapacaklarım için motivasyon sağladı. Emre Belözoğlu yerel değil, uluslararası bir futbol figürü. Dünyanın en büyük 5 liginin 3 tanesinde oynadı, hem de 2 tanesi o zamanlar dünyanın en iyi ligiyken. Emre Belözoğlu'nun Fenerbahçe'de yapacaklarına inandığım şeyler hem Türk futboluna katkı sağlayacaktır hem de sportif direktörlük tanımını biraz daha belirginleştirecektir. Onunla ilgili olumsuz düşüncelerim çok az.

 

*Kitap yazma fikri ne zaman aklınıza geldi?

‘’İZLEDİĞİM MAÇLARI DEFTERLERİME NOT ALIRDIM’’

12-13 yaşımdan bu yana mahalle maçları olsun, televizyondan izlediğim maçlar olsun her zaman defterlerime not alırdım. O günden başlayan bir hayal aslında bu. Uzun süredir de futbolda eksikliğini hissetiğim hikaye anlatıcılığı alanında üretimler yapıyordum. Bu kitap böylece benim hayalimle, futbol okur-yazarlığının ihtiyacı olan bir alana sunulmuş oldu.

 

*Bi Dünya Futbol adlı kitabınız okurlar tarafından çok beğenildi. Kitabınızın devamı gelecek mi?

‘’ELİMDE HALA ÇOK HİKAYE VAR’’

Öyle planlıyoruz. Elimde hala çok hikaye var. Belki bir sonraki kitapta biraz daha memleket hikayelerine eğiliriz. Göreceğiz...

 

*2020 Puskas adayınız hangi gol?

En güzel gol, henüz atılmamış olan goldür...

 

*Son olarak geleceğin gazeteci adaylarına ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

‘’İDOLLERİNİZLE ASLA TANIŞMAYIN’’

Klişe tavsiyelerin hepsi bu meslek için de geçerli: Kişisel gelişim, dil bilmek, çok çalışmak vs. Kişisel tecrübelerimden söyleyebileceklerim ise beklentilerini düşük tutarak bu işe başlasınlar. Çok araştırsınlar, çok okusunlar ve sabırla ilerlesinler. Bir de bir söz vardır İngilizcede, 'never meet your heroes' diye. Yani idollerinizle asla tanışmayın. Özellikle medya için bu geçerlidir. Kimi 'idol' olarak görüyorsanız bence tanışmadan, uzaktan takip etmeye devam edin. Hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz yüksektir.

 

VUVUZELA SPORTS-SERCAN YILMIŞ

REKLAM

BENZER HABERLER

Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Toplam Karakter: 0

0 YORUM