Shane Larkin: “Tarih Yazmak İstiyoruz”

Cuma günü Türkiye Milli Takımıyla kariyerindeki ilk maça çıkacak olan Shane Larkin, özel açıklamalarda bulundu…

0 Yorum Can Bedel
Shane Larkin: “Tarih Yazmak İstiyoruz”

REKLAM

Türkiye Basketbol Milli Takımının Cuma günü Hırvatistan ile oynayacağı Avrupa Şampiyonası Eleme maçında ay-yıldızlı formayla ilk kez sahaya çıkacak olan Anadolu Efes‘in yıldızı Shane Larkin, NTV’ye özel bir röportaj verdi.

Yıldız oyuncu, milli takımdaki hazırlık sürecinden milli formayla hedeflerine kadar birçok farklı konuda açıklamalarda bulundu.

İlk olarak milli takımda ilk kez forma giyecek olması hakkında konuşan yıldız oyuncu, “Bu konuda çok mutluyum. Ocak ayından beri milli takım organizasyonunun bir parçasıyım. Sonunda burada olmak, koçla birlikte çalışabilmek, takım arkadaşlarımla beraber antrenmana çıkmak ve takıma alışmak çok heyecan verici.” sözlerini söyledi.

Daha sonra kariyerinde ilk kez milli takım forması giyecek olmanın üzerinde baskı yaratıp yaratmadığı sorusunu cevaplayan Larkin, “Her zaman biraz da olsa biraz baskı vardır. Ama günün sonunda sahaya çıkıp her zaman yaptığım gibi basketbol oynayacağım. Zaten takıma ilk geldiğimde de demiştim. Hiçbir şey için söz veremiyorum ama sahaya her çıkışımda elimden gelen mücadeleyi sahaya yansıtıp kariyerim boyunca olduğum oyuncuyu sahaya yansıtmaya çalışacağım. Türkiye’ye geldiğimden beri oynadığım gibi yürekten oynayacağım. Umarım her şey yolunda gider. Elimden geleni yapacağım ve takım arkadaşlarım da aynısını yapacaklardır. Umarım beraber özel başarılar elde ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Takımı’nda oynayacak olmasını yakın çevresinin nasıl karşıladığı hakkında da konuşan yıldız isim, “Ailem ve arkadaşlarım da heyecanlandı. Bildiğiniz gibi uzun bir süreç oldu. İlk başta her şyi düşünüp bir değerlendirmede bulundum. Ama en sonunda takımda yer almak için karar verdiğimde benim için çok heyecanlandılar. Benim de kariyerim için belirlediğim bazı hedeflerim var. Bunlardan bir tanesi de Olimpiyatlarda oynamak. Buradaki harika koç ekibi, takım ve organizasyonla bu konuda bir şansım olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden amacım bu ve bunu başarmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.” açıklamalarını yaptı.

Milli Takımın hafta sonu oynayacağı maçlar öncesi dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında da açıklamalarda bulunan Larkin, “Takım olarak koça alışmamız gerekiyor. Son 2 haftada çok şey değilti. Mesela yeni bir koç var ve dün ilk kez onun çalışma fırsatı bulduk. Koçun sistemine ve birbirimizle oynamaya biraz daha alışmamız gerekiyor. Beraber oynamalı, çok çalışmalı ve maçları rakibimizden daha fazla istemeliyiz. Dünün sonunda diğer ekipler daha uzun bir süredir beraber. Tabii bu maçları İstanbul’da oynayacağız. Bu bizim için bir avantaj. Sonuna kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Bü mücadeleyi gösterdiğimiz sürece her şey yoluna girecektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Takımının kadrosu hakkında da değerlendirmelerde bulunan yıldız isim, “Bence harika bir kadromuz var. Bazı genç oyunculara sahibiz. Bunun dışında deneyimli olsa da daha önce milli takımda oynamamış ve bir süredir sürekli olarak burada yer alan oyuncularımız var. Bu yüzden genç ve deneyimli oyunculardan oluşan bir kadromuz olduğunu düşünüyorum. Şimdi de koçun bizden bireysel olarak neler istediğini anlamamız, hücumda ve savunmada dikkat etmemiz gereken şeylere odaklanmamız gerekiyor. Ama dediğim gibi özellikle bu hafta yapacağımız en iyi şey mücadele etmek olacak. Oynayacağımız bütün setleri, sistemi bir anda ezberleyecek değiliz. Bu yüzden yapabileceğimiz en önemli şey parkede maçı rakip takımdan daha çok istemek olacak. Koç bize sürekli bunu söylüyor. Kazanmayı rakibimizden daha çok istememiz gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek maçları kazanacak yetenek, tecrübe ve gençliğe sahibiz.” sözlerini söyledi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Milli Takımın başına getirilen Orhun Ene’yle arasındaki iletişim hakkında da konuşan Larkin, “Koçla konuşma fırsatımız oldu. Aramızdaki iletişim gayet iyiydi. Benim rahat hissetmemi istiyor. Sonuçta Efes‘te elde ettiğimiz başarıyı gördü ve orada nasıl bir basketbol oynadığımızı biliyor. Milli takımda da benim benzer bir rolü üstlenmemi istiyor. Bu anlamda çok yardımcı oldu, adım adım birbirimizi daha iyi tanıyarak birlikte nasıl başarılı olabileceğimizi çözeceğimizi düşünüyorum. Şu ana kadar her şey çok güzel gidiyor. Dün beraber ilk antrenmanımızı yaptık. Oynadığımız setleri ve sistemimizi çok beğendim. Koçun oynatmak istediği oyun tarzını çok beğendim. Onun için oynamak için heyecanlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Haziran ayında oynanacak olan Olimpiyat Elemeleri’yle alakalı da konuşan yıldız isim, “Bence Olimpiyatlara katılmak için önümüzde ciddi bir şans var. Çok iyi bir kadroya sahibiz. Bildiğiniz gibi basketbol harika bir oyun. Herhangi bir maçta doğru oynayan her takım rakibini yenebilir. Eleme maçlarına favori olarak gitmeyeceğimizi biliyorum. Ama günün sonunda iyi bir kadroya ve bence muhteşem bir şansa sahibiz. Genciz ve başarıya açız. Ayrıca Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Bu yüzden çıktığımız her maçta sonuna kadar mücadele ederek Olimpiyat Oyunları’na gitmek ve tarih yazmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eurohoops. 

Etiketler:

REKLAM

BENZER HABERLER

Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Toplam Karakter: 0

0 YORUM