Umut Şenol: “Alperen Şengün’ü Allen Iverson’a Tercih Ederim”

Beşiktaş’ta basketboldan sorumlu yönetici Umut Şenol önemli açıklamalarda bulundu.

0 Yorum Can Bedel
Umut Şenol: “Alperen Şengün’ü Allen Iverson’a Tercih Ederim”

REKLAM

Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Beşiktaş‘ta basketboldan sorumlu yönetici Umut Şenol, Sözcü’ye açıklamalarda bulundu. Süper yıldızlara Beşiktaş forması giydirmek yerine onları yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Şenol, şubenin son durumunu da anlattı.

Üç büyük kulübün başkan ve yöneticileri yıllardır basketbol başta olmak üzere ‘amatör’ denilen sporların yük olduğundan şikayetçi. “Kapatalım” diyen bile var. Ancak bir futbolcunun yıllık ücreti, neredeyse bir basketbol takımının hatta şubenin bütçesi kadarken, bu şikayet ne kadar doğru?

Umut Şenol: “Şubeler birbirinden ayrı değerlendirilmeli, futbolun bütçesi kendi içinde kalmalı. Basketbol, kendi bütçesini kendi yönetmeli. Amatör branşların sadece sponsor desteğiyle yürümesi zor, devlet desteği de olmalı. Devletin geçmişte kulüplere sağladığı gayrimenkul desteklerinin gelirleri amatör branşlar için kullanılabilirdi ama şu anki mali durum buna imkan vermiyor.”

Basketbolun kendine özgü bir planlaması var. Kulüp yönetimleri nasıl yönetici atıyor?

Umut Şenol: “Kendi adıma basketbola ben talip oldum. Futbola oranla daha az bir bütçe ve daha az bir ilgi de olsa, yönetme tecrübesi açısından her yeri görebildiğimiz bir yer. Bunun dışında Beşiktaş, basketbol kültürü olan bir camia. Spor Sergi’den bu yana bu tecrübeyi hissediyoruz.”

Sezon başında Türk basketboluna yeni gençler kazandırmak parolası ile yola çıktınız. Ancak işler iyi gitmedi. Yabancı takviyesi, koç değişikliği ve galibiyetler geldi. Baştaki yol haritasının doğru olduğunu düşünüyor musunuz?

Umut Şenol: “Saha sonuçlarının iyi gitmemesi, işlerin iyi gitmediği anlamına gelmemeli. Biz sezon başındaki stratejimizi değiştirmedik, koç değişikliğiyle tam tersine stratejimizde ısrar ettik. Aldığımız galibiyetlerde yeni yabancı takviyesi de yok.”

Sayın Başkan Çebi, altyapıdan oyuncu yetiştirmekten, Türk basketboluna genç oyuncu kazandırmaktan söz etti ama maalesef bu ülkede sistem iflas etti. Neredeyse 20 yıldır oyuncu yetişmiyor. Ayrıca mevcut takımınızdaki oyuncular da Bandırma’dan. Sistem çökmüşken beklentiler ne kadar doğru, Beşiktaş altyapısında durum ne?

Umut Şenol: “Göreve geldiğimizde altyapı organizasyonu çok iyi değildi. Biz Bandırma’dan sadece A takıma oyuncu transfer etmedik. Alt yaş gruplarına da oyuncular, Bandırma dışından da çok iyi oyuncular getirdik. Örneğin Kayseri’den gelen Samet 16 yaşında, ilk sayılarını attı. Bundan önemlisi; basketbolun Serpil Hamdi Tüzün’ü diyebileceğimiz Ahmet Gürgen’i de organizasyonumuza kattık. 14-18 yaş arası 25’e yakın çok değerli oyuncumuz var. Bunların 5’i Akatlar’da bireysel gelişim koçumuz Dorde Sijan ile çalışıyor. Sizler sadece buzdağının görünen kısmını biliyorsunuz.”

Beşiktaş’ın kadın takımını unutmayalım. “Geçen sezondan kalan ve hala ödemeyen paralar var. Bu sezon da ödemeler geriden yapılıyor” şeklinde iddialar söz konusu. Kadın takımı ile ilgili planlarınız neler?

Umut Şenol: “Geçmiş dönemden sadece kadınlara değil herkese borcumuz var. Zaten yaptığımız organizasyonun temel hedefi, mali olarak sürdürülebilir bir yapı kurmak. Önce mali istikrarı sağlayıp özellikle kadın tarafında zirveyi hedefleyen bir takım kuracağız. Burada özellikle bahsetmek istediğim çok fedakar bir yöneticimiz var: Serhan Çetinsaya. Önümüzdeki sene önemli hedeflerimiz olacak.”

Avrupa ve ligde şampiyonluk yaşayan; Allen Iverson, Deron Williams gibi dünya basketbolunun süper yıldızlarına forma giydiren Beşiktaş’tan bugünkü Beşiktaş’a. Bu vizyon değişimini neye bağlamak lazım?

Umut Şenol: “Sorunuzda belirttiğiniz vizyon değişimine ben olumlu açıdan bakıyorum. Biz süper yıldızlara forma giydirmeyi değil süper yıldızları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kariyerinin sonunda bir süper yıldızdansa 18 yaşındaki Alperen’i tercih ederim.”

Beşiktaş gibi bir kulübün her branşta yarışmacı takımı olması gerekmez mi?

Umut Şenol: “Beşiktaş’ın her branşta bir stratejisi olması gerekir. Yarışmacı olup olmamaya, camianın istek ve beklentilerine göre, bir de Türkiye’deki spor ortamının ihtiyacına bakarak karar verilmeli. Mesela kadın voleybolunda VakıfBank, Eczacıbaşı gibi takımlar varken onları geçmek yerine ihtiyaç olan bir branşta, kadın futbolunda hedefler olabilir.”

Menajerler, Türk basketbolunun en büyük sorunlarından biri. Şu anki Beşiktaş’ın oyuncuları da ‘Ati Koç’un (Atilla Emrullah) oyuncuları. Camiada “Beşiktaş’a menajerlik şirketi ortak oldu” diyenler var. Neler söylersiniz?

Umut Şenol: “Tam profesyonelliğe doğru giden bir branşta menajerlik işi de dişlinin bir parçası. Doğru olan, o parçayı gerekli noktalarda harekete geçirmek. Ati Koç’a gelince… Kulübümüze karşı benim olduğum dönemde hiçbir hatası olmadı. Zaten yıllık menajerlik ücreti seviyesi 60 bin dolara düştü. ‘Beşiktaş’ın ortağı’ söylemini tabansız buluyorum. İlk defa stratejik bir iş yapıp gelir getirecek bir model üzerinde çalışıyoruz. Ortaklık kesinlikle yok. Ati Koç, Beşiktaş’tan bağımsız, zaten basketbol dünyasının önemli paydaşlarından birisi.”

Akatlar’daki salonu baştan aşağı yenilediniz. Bu revizyon nedeniyle voleybolcular da taşınmak zorunda kaldı. Neden bu değişime ihtiyaç duyuldu, ne kadar harcandı?

Umut Şenol: “Salonla ilgili Beşiktaş’ın kasasından 1 kuruş para çıkmadı. Yönetim kurulu üyemiz Bilgihan Cenk Sürmen, Serhan Çetinsaya, Şenol Demirağ gibi Beşiktaşlıların imece usulü ve Bahçeşehir’in kurumsal desteğiyle bütün yenilemeyi yaptık. Salonda 3 takım oynuyor. Avrupa kupalarını da göz önünde bulundurunca, pandeminin getirdiği gerekliliklerle de burayı sadece bir basketbol salonu yapmaya karar verdik.”

Etiketler:

REKLAM

BENZER HABERLER

Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Toplam Karakter: 0

0 YORUM